HOME MALBA GRAFIKA VÝSTAVY KONTAKT FOTO

 

Akademický malíř a grafik

Josef Saska

     

se narodil 1949 na českomoravském pomezí, na Vysočině, která svou syrovou přírodností ovlivňuje barvu i poezii jeho díla.
Po absolvování Střední odborné školy výtvarné v Praze (1964-68) pokračuje studiem na Akademii výtvarných umění v atelieru profesora Ladislava Čepeláka (1968-74). Následující aspirantura v grafickém atelieru prof. Čepeláka (1976-79) upevňuje umělcův osobitý výraz.
Tvůrčí studijní pobyty v zahraničí, zvláště ve Francii a Itálii, působí jako další silné vnější podněty: 1972 Gruzie, 1974 Itálie - Řím a Florencie, 1977 pařížská L'Academie Goetz (prof. Henri Goetz), 1981 italská Perugia, 1983 Finsko.
Josef Saska je autorem spojujícím vnitřní uměleckou pevnost se schopností dynamické odezvy na podněty trvalé vizuální hodnoty. Tvoří v souzvuku dvou uměleckých disciplin - malby a grafiky. V pražském atelieru se věnuje převážně grafické tvorbě, atelier na rodné Vysočině umožňuje bezprostřednější inspirativní kontakt s krajinou. Vznikají tak malířské cykly, které autor selektivně převádí do grafiky. V grafickém pojednání oprošťuje Saska kresbu od detailů a zjednodušuje formu. Barevné odstíny dosahované soutiskem několika desek jsou sladěné v harmonii měkkých, převážně hnědých a šedých tónů.Výrazné proleptávání jednotlivých barevných plánů, vystihující bohatství hmotných struktur, evokuje hloubku a vzdušnost prostoru.
Kromě volné tvorby zasahuje Saskova práce i do architektonického interiéru, oblasti užité grafiky, ilustrace a tvorby poštovních známek. 

Ocenění:
Velká cena a Odkupní cena za volnou a figurální kresbu, Tuzla BiH, 1986
Čestné uznání za malý grafický formát, InterKontakt Grafik, Praha, 2009
zvláštní ocenění v Nanteuil sur Marne, 4eme Salon des Arts du Pays fertois, France, 2009
Cena Nadace Hollar - XV.ročník festivalu komorní grafiky

Na začátek stránky